Mire lehet használni a Java nyelvet?

Szponzorált tartalom

Java tanulás

Java tanulás

A Java napjaink egyik legnépszerűbb programozási nyelve, világszerte 10 millió fejlesztő él belőle. Érdemes akkor is megismerni, ha nem szeretnénk egy cégnél 8 órában dolgozni, hanem inkább a saját projektjeinkből élnénk meg. A Java ugyanis sok lehetőséget biztosít az önálló vállalkozás felépítésére.

Ingyenes adattárak felhasználása

Az internet telis-tele van ingyenes adattárakkal, melyek szabadon felhasználhatók. Ezek kiválóan alkalmasak arra, hogy saját projektet készítsünk, legyen szó a magyar vagy az angol nyelvről.

A nagyméretű adatbázisok a legváltozatosabb formában állnak rendelkezésre, vesszőkkel tagolt CSV fájlban, letölthető SQL adatbázisban vagy a fejlesztő saját formátumában kínálva az adatokat. Mindegyik jellegzetessége, hogy kiváló az adatok tárolásához, de a legtöbb esetben még fel kell dolgozni őket a saját projektünkhöz.

Itt lép a képbe a Java tanulás, melynek segítségével könnyen tudjuk például a CSV fájlokat beolvasni, elvégezni rajtuk a különféle műveleteket, majd kimenteni őket egy olyan adatbázisba, melyet már a weboldalunk használhat. A Java emellett számos beépített metódussal és ingyen letölthető programkönyvtárral rendelkezik, így kiváló az adatok megtisztítására is. Ez akkor jön jól, ha például az adatbázisok speciális karaktereket vagy extra magyarázatot tartalmaznak, amiket ki kellene gyomlálni a felhasználás előtt. Az is gyakori, hogy a karakterek kódolása nem megfelelő, ezeket is tudjuk kezelni ennek a fejlett programnyelvnek a segítségével.

Természetesen a Java nem az egyetlen megoldás erre, de a felhasználásával a sokszor több százezernyi adatsoron elvégzett műveletekhez akár pár másodperc is elég lehet, ha jól megírjuk a programot. Amint az adatok tisztítása és megfelelő formátumba alakítása megtörtént, gyakorlatilag mindenünk megvan a boldogsághoz, a megjelenítést végző HTML és PHP kódokat már egy webfejlesztő rövid idő alatt megírja. A legnagyobb kincs maga az adat, így ha erről gondoskodunk, a körítés nem fog problémát okozni.

A későbbiekben pedig nem kell mást tennünk, mint újabb adathalmazokat keresni, és az általunk használt formátumba átalakítani. Ha már élő a weboldalunk, akkor folyamatosan bővíthetjük a mögötte lévő adatbázist, ehhez webprogramozó nem fog kelleni.

Adatok begyűjtése

Az ingyenes adatok feldolgozása mellett a Java kiváló az adatok begyűjtéséhez is, az úgynevezett web crawlerek elkészítéséhez. Ezek olyan robotok, melyek egy megadott kezdőpontból kiindulva, meglátogatják a webhelyeket, és letöltik az adatokat az általunk kért formátumban.

Ez a tudás már piacképes is, hiszen még a szabadúszó-portálokon olcsón felbérelhető adatfeldolgozók sem képesek arra, hogy óránként pár száz, maximum néhány ezer adatnál többet letöltsenek egy weboldalról. Ehhez képest a Java-ban megírt programkód majdnem fénysebességgel teszi ugyanezt, az egyetlen limit a meglátogatott és lekérdezett weboldalak válaszadási ideje. A nagyobb szájtok ideiglenes kitiltással védekezhetnek a nagy tömegű lekérdezések ellen, de ezekre is megvannak a megfelelő programozói megoldások. A Java ráadásul sohasem tévedhet, biztosan pontosan menti le az adatokat a weboldalról, nem lesz benne elgépelés, kihagyott sor, és nem is próbál meg becsapni minket a gyors pénzkereset reményében.

A Java programozási nyelvet tehát nem csak akkor érdemes megtanulni, ha junior programozóként helyezkednénk el, sőt! Kiválóan alkalmas arra, hogy saját projekteket építsünk fel vele, ahol sohasem kell várni egy-egy ráérő programozóra, és már pár hónap alatt visszajön az oktatásba befektetett pénz, mivel nem kell fejlesztőkre költenünk.

Császár Viktor István

(A szerző tartalomkészítési szakember, aki 2019-2020-ban elsajátította a Java programozási nyelv alapjait. A haladásról és az újabb ismeretek megszerzéséről blogot is vezet, mely itt elérhető: ViktorJava.com)

Mire lehet használni a Java nyelvet? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Filed under Egyéb